Bayan İlahi Grubu veya İslami Kına sahibinin seçtiği bir eser eşliğinde gelin yolları altından salona giriş yapılır..ve eser eşliğinde gelin yollarının altından gelinimiz davetlilerin huzuruna çıkar.
Gelinimiz Kına Tahtına kadar gelir ve oturur. Etrafında volkan ve konfeti şov yapılır. Kına Tahtı önüne gelindiğinde gözleri okşayan ve salona coşku katan volkan ve konfeti gösterisi ile seyircilere bu İslami Kına Gecesinin çoşkulu bir atmosferde Gerçekleşeceği hissettirilir..
Eser kapatılır ve hoş geldiniz ilahileri ile davetliler selamlanır. Daha sonra Giriş ilahileri çalınır ve söylenir..
İslami Kına Organizasyonumuza teşrif eden misafirlerimize, Aileler, gelinimiz ve İslami Organizasyon Firması adına hoş geldiniz konuşması yapılır.
Aşr-ı Şerif okunarak manevi ortam kuvvetlendirilir. ve bu hayırlı merasimin başlangıcı da bu vesile ile sözlerin en hayırlısı olan Kur-an’ı Kerim ile başlatılmış olur.. ve Tevbe-i istiğfar yapılır..(ilahi şeklinde)
Düğün ilahileri eşliğinde gelinimiz ortaya alınır ve etrafında def çalarak ilahi söylenir. Bu görsellik ile ara ara gelinimizin elinden tutularak, davetlilere selam vermesi sağlanır..
Def eşliğinde birkaç ilahi daha seslendirilir.
Kahve ikram bölümü ( gelinimizin anne ve kayın validesine bir jesti olarak anne ve kayın validesinin nişan, kına, düğün, davetliler, ikramlar derken, bir hayli yorulduklarını düşünerek onlara elleri ile kahve ikram etmek istediği belirtilir ve ikram için anne – kayın valide tahta alınır)
Anne ve kayın valide dosta düşmana karşı “yan yanayız, birlikteyiz” mesajı verirler. Kahveler ikram edilirken Sunucumuz fon eşliğinde sonu kahve çekirdeğine dayanan, eşler arası sevgi, aşk, muhabbet ve şefkati konu alan bir hikaye anlatır. Kahveler biter, gelinimiz fincanları alır, annelerimiz yerlerine, gelinimiz tahta geçer
Def eşliğinde ilahiler seslendirilir.
Bayan Semazen gösterisi ile ruhlar meşke dalar.
Gül Merasimi: Annenin gelinimize nasihatleri bölümüdür. Anne ve gelinimiz orta kısımda buluşurlar ve getirilen güller anneye verilir. Fon eşliğinde nasihatler seslendirilir. Her nasihatin sonunda annemiz Geline bir gül verir nasihatler bitince yaşanılan duygu yoğunluğundan mütevellit anne-kız yorulmuş olduğu düşünülerek tahta alınır. Bu esnada anne ve gelin ile ilgili ilahiler seslendirilir.
Elbette çocukları unutmadığımızı bilmenizi isteriz. Palyaçomuz ile birlikte çocuklarımız büyük bir çember yapar ve birkaç çocuk ilahisi eşliğinde oyunlar oynarlar. Çocuklar palyaçoyu taklit ederler. Bu sayede biraz önce toplanan hüzün bulutları dağılmış olur.
Def eşliğinde ilahiler söylenir. Davetlilerin de ilahilere katılmaları sağlanarak ortam canlandırılır.
Gelin – Kayın valide atışması ( Gelin ve kayın valide orta kısımda buluşurlar, arkada ekip arkadaşlarımız gelin ve kayın validenin seslendirmelerini yaparlar. Bu atışmada davetliler kâh gülerek kâh alkışlar ile varlıklarını hissettirirler.) Not: Gelin ve kayın valideyi rencide edecek, üzecek hiçbir kelime ve cümle bulunmamaktadır. Tamamen sevgi ve muhabbet içermektedir.
Son olarak gelinimiz ekibin yanına geçer ve kapanış marşlarını birlikte seslendirip, kına merasimine geçiş sağlanır.
Hazırlıklar tamamlanır, taht ortaya çıkar, gelin hanımın ya da ekibimizin seçtiği bir eser eşliğinde gelin ve arkadaşlarının salona teşrifi sağlanır. Gelinimiz birkaç tur atıp oturduktan sonra, arkadaşları etrafında dönmeye devam eder. Geniş bir çember yaparak eser bitince otururlar. Fon eşliğinde neden kına yakıldığına dair küçük bir hikayeden sonra anne gelinimizin sağ tarafına, kayın valide de sol tarafına davet edilir. Anneden babadan davetlilerden helallik alınıp sağ elin kınası yakılır. Bu esnada helallik ile ilgili ilahiler okunur. Kayın valide sol eline hediyesini verir ve sol elin de kınası yakılır. Bu esnada gelin ile ilgili eserler okunur.
Kapanış duası ile program nihayete erdirilir.

Gelinimiz artık dilediği Gibi hareket edebilir, davetlilerle ilgilenebilir.

Barış YAVUZ
0 551 420 41 97

resimler

DÜĞÜN

örnek program

örnek program akışı

hemen teklif

Biz Sizi Arayalım